Karabaş Mah. Şehit Musa Sok. No:31 İzmit/KOCAELİ/TÜRKİYE
0545 505 62 05
ON' SHOP

Ürünlerimizi İnceleyin

AHŞABIN DOĞAL KUSURLARI

 

AHŞABIN DOĞAL KUSURLARI

 

BUDAK: Dalların gövde içindeki oluşumlarıdır. Serttir, liflerin yönünü bozar, ahşabı işlemede zorluk çıkartır, mukavemetini azaltır. Daha çok gövdenin üst kısımlarında bulunur. Kaynak budaklar ve düşer budaklar diye iki türlüdür.

UR: Yıl halkalarının gövde dışında oluşmasıdır. Dışarı çıkamayan ağaç sürgünü, gövdede oluşan bir yarayı kapatmak için ağacın dengesiz büyümesi urlara neden olabilir. Urlu bölümün kereste olarak kullanımı sakıncalıdır.

EĞRİ GÖVDE: Lifler eğri olduğu için çalışması da ona göredir. Eğri bir gövde ancak eğri bir yapı elemanı olarak kullanılmalıdır.

BURULMA: Ağacın aşağıdan yukarıya doğru dönerek büyümesinden olur. Hakim rüzgar ve ağacın cinsi (kızıl çam, ladin, köknar, at kestanesi gibi) burulmaya neden olabilir. Buruk ağacın ahşabı çatlar, eğilir.

YIL HALKASI DÜZENSİZLİĞİ: Yıl halkası genişliklerinin hep aynı olması düşünülemez ancak çok büyük farkların olduğu arakesitlerde çatlamalar ve çalışma farlılıklarından doğacak eğrilmeler, yüzey işleme zorlukları söz konusudur.

SOĞANLANMA(YAPRAKLANMA): Yıl halkalarının birbirinden soğan katları gibi ayrılmasıdır. Nedenleri arasında güneşlenme durumundaki ani değişiklikler, özel bir mantar ve bazı ağaç cinslerinin özelliği sayılabilir (kestane ve köknar gibi).  Bu tür kereste kullanılmamalı.

 

DİĞER KUSURLAR

1.Reçine cepleri.

2.Dal yerlerinin oluşturduğu budaklar.

3.Yaş halkaları arasında dairesel çatlaklar.

4.Boyuna istikametteki çatlaklar.

5.Öz odunda radyal çatlaklar.

6.Gövdede burulma, kesme eksenine paralel olmayan lifler. 

Web Tasarım: Medyatik Teknoloji