Karabaş Mah. Şehit Musa Sok. No:31 İzmit/KOCAELİ/TÜRKİYE
0545 505 62 05
ON' SHOP

Ürünlerimizi İnceleyin

İÇ MEKAN TASARIMINDA KUMAŞ

 

İÇ MEKAN TASARIMINDA KUMAŞ

 

• İç mekan tasarımında kullanılan döşemelik ve diğer tekstil ürünlerinin seçiminde kumaşın dokusu, rengi ve deseniyle ilgili tercihler mekanın genel görümünümü tamamen değiştirmekte.  Kumaşın renk ve deseni aynı olsa dahi sadece dokusundaki farklılık istenmeyen biçimde serin ve güvensiz bir etki oluşmasına neden olabilmekte. Suni kürk, keçe, tüvit, şönil ve kadife gibi çok tüylü, iri ya da yoğun dokulu kumaşlar sıcak görünürken, parlak ve ışığı yansıtan, geçirgen ya da yarı geçirgen olanlar bunun tam aksine soğuk bir his uyandırmakta. Ancak parlak kumaşlar yarattıkları bu etkiye rağmen doğru kullanıldıkları zaman çevrelerindeki diğer mobilya döşemelikleri ve kumaşlarla kontrast oluşturarak büyüleyici görünebilecek güce de sahip. Örneğin ipek, organze, tafta, merseriz pamuk, cilalı deri, naylon ve bir çok yapay tekstil ürünü gibi parlak kumaşların, çevrelerindeki mat yüzeylerle yan yana getirilmesi çarpıcı ve cesur mekanlar yaratılmasında tasarımcının işini kolaylaştırmakta. Özellikle yünlü kumaşlar ise bunun tam aksine insanı saran sıcacık bir his uyandırmakta. Ayrıca yumuşak dokunuşları nedeniyle parlak kumaşlara göre daha konforlu oldukları için kullanım açısından da ideal.

• İç mekan tasarımı yapılırken döşemelik ve diğer tekstil ürünlerinin seçiminde kumaşın dokusu dışında bir diğer önemli kriter ise renk. Bu konuda yapılacak doğru tercihlerle yalın ve sakin ya da neşeli ve dinamik mekanlar yaratılabilir. Nötr renkler en yumuşak ve en az iddialı olanları. Özellikle keten, pamuk gibi doğal malzemelerden üretilmiş tekstil ürünleri çoğunlukla nötr renklerde üretilmekte. Bunlar her türlü dekorasyon şemasında dinlendirici ve güven veren bir arka plan oluşturmakta. Sakin renklerin kullanıldığı bu tür şablonların içerisine canlı renklerin katılması ise sıkıcı bir atmosfer yaratılmasına neden olabilecek riskte.

• Güneş sarısı, zümrüt yeşili, akdeniz mavisi, fuşya pembe gibi canlı renkteki tekstil ürünleri enerji dolu ve heyecan verici şekilde ön plana çıkacak niteliğe sahip. Bu tür renkler özellikle sıcak mekanların yaratılmasında kullanılmakta .  Parlak renkler ise dikkat çekmesi istenen yerler için ideal. Örneğin çevresinden tamamen farklı canlı tonda lacivert kaplanmış koltuklar, kaçınılmaz bir biçimde odak noktası haline gelir. Canlı renkler geniş alanlarda dikkatli biçimde kullanıldıklarında ise sıradışı görünümler elde edilebilmekte. Örneğin parlak mavi duvarların üzerinde asid yeşili perdeler son derece iddealı aynı zamanda etkili bir tercih. Kontrast yaratan parlak renkteki perdelerin ise özellikle sakin renklerdeki mobilyalarla birarada kullanılması garanti bir yol.

• Kumaş renginin seçiminde çevresel faktörler de çok önemli. Örneğin oturma grubu koltuklarına ait kaplamaların mobilyanın kol ve ayaklarının üretildiği malzemeye, perde ve halının, zemin ve duvarların rengine göre belirlenmesi gerekmekte.

• Kumaşın rengi ve dokusu dışında deseni de mekana hareket ve canlılık kazandırabilecek bir kriter. Ancak aynı ortamda çok sayıda farklı desende kumaş kullanılması karmaşa yaratarak rahatsız edici olabilir. Ayrıca desenlerin büyüklüğünün, mekanın ve üzerine kaplandıkları mobilyaların boyutlarıyla doğru orantılı olması son derece önemli.

• İç mekan tasarımında döşemelik ve diğer tekstil ürünlerinin seçimine karar verilirken dokusu, rengi ve deseni dışında işlevine uygun olup olmadığına da bakılması gerekmekte. Örneğin en çok tercih edilen kumaş türlerinden biri olan koton, pamuk bitkisinden elde edilen doğal ipliklerle üretilen ve yumuşak dokunuşlu bir kumaş türü. Aşınmaya ve solmaya karşı dayanıklı olması onu yoğun kullanımlı yerlerde bile vazgeçilmez hale getirmekte. İç mekan tasarımında saf koton yerine sentetik karışımlı olanlarının tercih edilmesi ise bakım kolaylığı sağlamakta. Bir diğer kumaş türü olan ipek, dayanıklı bir malzeme değil. Ancak özellikle görsel hafifliği sayesinde estetik değeri çok yüksek olduğu için bulunduğu yeri sıradışı hale getirebilecek güce sahip. Kolay yıpranmasının yanında çabuk buruşması nedeniyle çoğunlukla perde, yastık ya da az kullanılan mobilyalarda tercih edilmekte. Ancak bazı özel üretimli buruşmaz apre olanlar mekan içerisinde daha geniş alanlarda kullanılabilmekte. Doğal ipeğe göre bakım kolaylığı sağlayan suni ipek ise yarı sentetik esaslı bir malzeme. Bu nedenle uzun süre parlaklığını koruyarak görünümünden hiç bir şey kaybetmemekte. Ancak suni ipeğin olumsuz yanı zaman içerisinde dokusunda kırılmaların oluşması. Bu nedenle mobilya yerine dekoratif ürünlerde ve örtülerde tercih edilmesi daha doğru.

• İç mekan tasarımlarında kullanılabilecek en dayanıklı kumaş türlerinden biri olan polyester, tamamıyla sentetik esaslı bir malzeme. Buruşmaz, leke tutmaz ve kırılmaz olması diğer alternatiflerine göre onu daha çok tercih edilir hale getirmekte.  Özellikle koltuk ya da kanepelerin kaplaması için ideal. Bir diğer sentetik kumaş olan akrilik ise dayanıklı olmasının yanında yumuşak bir dokunuşa sahip. Parlak dokusu sayesinde daha çekici bir görünümü olan bu kumaşın kolay temizlenebilirliği bir diğer üstün yanı. Polyester ve akrilik gibi sentetik esaslı kumaşların tam aksine iç mekan tasarımında kullanılan en doğal kumaş türü ise deri. Bu malzeme direk güneş ışığına maruz kaldığında rengi solabilir, kolay çizilir ve leke tutabilir. Bu nedenle çok şık bir görünüm sunmasına rağmen kullanımı zordur. Suni ve yapay deri ise, sıvı PVC’ nin ince dokulara dönüştürülmesiyle üretilir. Soğuduktan sonra sıcak etkili empirme makinasıyla istenilen deri çeşidi dokusu kumaşa kazandırılarak koltuk, yastık, minder, sehpa kaplama ve perde olarak kullanılabilir.

Web Tasarım: Medyatik Teknoloji